Pętla Węgorapy
W miejscowości Rapa, znajduje grobowiec rodziny Farenheit, który kształtem przypomina piramidę. Celem budowy grobowca – piramidy było stworzenie warunków sprzyjających mumifikacji ciała. W latach wojny 1914-1915 i 1945 grobowiec został zdewastowany przez Rosjan, trumny porozbijano i.w.takim stanie znajduje się do dziś.
Na obrzeżach Lasów Skaliskich w miejscowości Zakałcze Wielki, znajduje się grobowiec, należący do rodziny Steinertów, kóry pochodzi z około 1860 roku. W odróżnieniu od grobowca w Rapie, grobowiec w Zakałczu Wielkim przypomina duży sześcian. Został zbudowany z czerwonej cegły pokrytej tynkiem. W grobowcu są złożone dwa ciała.
Obowiązkowym punktem wyprawy jest również miejscowość Zabrost Wielki – niezwykła wieś historyczna, która w 2003 roku została laureatem konkursu na „Najlepiej zachowaną wieś historyczną Warmii i Mazur” w ramach ogłoszonego przez Stowarzyszenie Borussia projektu „Nowe życie pod starymi dachami”.
Pałac w Mieduniszkach to dawny majątek ziemski usytuowany około 35 km na północny wschód od Węgorzewa, 2 km od granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Posiada duże założenie pałacowo-parkowe z podwórzem gospodarczym, położone nad rzeką Węgorapą. W zakolu Węgorapy oraz okolicy usytuowanych było szereg majątków, które w XVIII i XIX wieku skupione były w ręku rodziny von Farenheid.
