Siedlisko Kuty Kamienny Las

ATRAKCJE

Mazury – dzika przyroda i czyste jeziora! Ta kraina geograficzna wyróżnia się niezwykłymi walorami przyrodniczymi, a także architektonicznymi. Można tu  podziwiać różnorodność biologiczną, a także przepiękne zabytki, tworzące szlaki turystyczne nad jeziorami. 

Okolice Kut jak i same Kuty dostarczają wiele atrakcji i niezapomnianych chwil na łonie natury. W Siedlisku Kamienny Las można znaleźć odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku i natłoku turystów.

Wyprawy

Wyspa Kormoranów

Amatorom fotografii przyrodniczej nie musimy przybliżać postaci Włodzimierza Puchalskiego i jego albumu z 1957 roku pt. Wyspa Kormoranów. Zabierzemy Was w niezapomnianą podróż szlakiem wędrówek przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego na wyspę kormoranów na Jezioro Dobskie.

wyprawy

Bunkry Mamerki

Nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.

 

Wyprawy

Szlakiem Mazurskich Pałaców

Pałace w Sztynorcie, Dąbrówce Nowej, Mieduniszkach to tylko niektóre przykładowe destynacje, na Mazurach które warto zwiedzić, aby doświadczyć rozmachu i kunsztu architektonicznego. Podczas jednodniowej wycieczki poznacie uroki 6 mazurskich pałaców, historię ich właścicieli oraz specyfikę czasów w których były budowane.

wyprawy

Szlakiem Mazurskich Legend

Okolice Kut to magiczna kraina kryjąca za każdym zakrętem, nad każdym śródleśnym jeziorkiem i w każdej odosobnionej kniei piętno minionych zamierzchłych czasów, kiedy mazurami rządziły wyłącznie naturalne prawa prastarej puszczy, w której rozgrywała się odwieczna walka dobra ze złem. Ilość prastarych mazurskich legend związanych z okolicami Kut pozwala na organizację całodniowej wyprawy rowerowej szlakiem mazurskich legend, której uwieńczeniem jest ognisko w prastarym mazurskim klimacie.

Wyprawy

Węgorzewo

Węgorzewo jest oddalone od naszego Siedliska o 18 kilometrów. Jednodniowa wycieczka rowerowa do Węgorzewa w zupełności wystarcza, aby poznać jego najciekawsze zabytki, zakamarki i knajpki. Zabytkowy zamek krzyżacki, dworzec, kościół świętego Piotra i Pawła, Port Keja czy plaża miejska ze strzeżonym kąpieliskiem nad jeziorem Mamry, przy prawym brzegu wpływającej Mamr rzeki Węgorapy (tzw. wylocie), to tylko niektóre z atrakcji, których warto doświadczyć w Węgorzewie.

wyprawy

Jezioro Mamry

Jednodniowa wyprawa historyczna po drugim co do wielkości jeziorze w Polsce. Podczas wyprawy poznacie najciekawsze historie związane z jeziorem Mamry, poznacie zatopione przez lustro wody cmentarze, drogi i zatopione artefakty. Dla amatorów nurkowania mamy specjalne perełki – nieznane szerzej publiczności. Amatorów wędkarstwa zaprosimy na dedykowane wyprawy po Mamrach w poszukiwaniu metrowych szczupaków.

Wyprawy

Pętla Węgorapy

Zapraszamy na jednodniową wycieczkę rowerową w przygraniczną strefę graniczącą z Obwodem Kaliningradzkim. Poznasz galindzki prastary gród w Grodzisku, grobowiec w Zakałczu, piramidę w Rapie, pałac w Mieduniszkach, unikatowe na skalę europejską zabudowania wsi Zabrost. To wszystko w trakcie 6 godzinnej wycieczki rowerowej kończącej się przy mazurskim kociołku w Siedlisku Kamienny Las.

wyprawy

Puszcza Borecka

Obecnie w stadzie boreckim żyje około 80 osobników. Duża część dziko na terenie Puszczy. Od maja do września chętni mogą pojawić się w Wolisku, gdzie za opłatą możliwe jest podziwianie części stada w czasie porannego lub wieczornego karmienia. Trasę do Woliska warto połączyć z odwiedzeniem ruin wysadzonego mostu nad rzeką Sapina k/ Kruklanek i pozostałościami kwatery III Rzeszy H. Himmlera w lesie k/Pozezdrza. Daje to atrakcyjną trasę turystyczną, którą odbyć też można z przewodnikiem, co znacznie ułatwi dotarcie do proponowanych miejsc, a także przybliży ich historię i teraźniejszość.

wYPRAWY

Spływ kajakowy Rzeka Sapiną

Rzeka Sapina wijąca się w niedalekiej odległości od wsi Kuty jest doskonałą destynacją dla wszystkich amatorów kajakarstwa, stanowiąc pierwszy i podstawowy punkt na kajakowej mapie okolic Kut. Jest to wyjątkowo malowniczy, kultowy w tej części Mazur szlak kajakowy.

Rzeka ma długość 36,8 km, szerokość do 20 m, głębokość do 1 m.

WYPRAWY

Spływ kajakowy Rzeką Węgorapą

Drugim obowiązkowym punktem dla amatorów kajakarstwa jest malownicza i dzika rzeka Węgorapa, której położenie i trudna dostępność sprawiają, że rzadko staje się celem kajakarzy.

 

wYPRAWY

Spływ kajakowy Rzeką Gołdapą

Kolejną, trzecią już destynacją kajakarską okolic Siedliska Kuty jest malownicza rzeka Gołdapa będąca prawym dopływem Węgorapy. Płynie przez pojezierza Litewskie i Mazurskie. Nad Gołdapą leżą m.in.: Gołdap, Banie Mazurskie.