
Mazury – dzika przyroda i czyste jeziora! Ta kraina geograficzna wyróżnia się niezwykłymi walorami przyrodniczymi, a także architektonicznymi. Można tu podziwiać różnorodność biologiczną, a także przepiękne zabytki, tworzące szlaki turystyczne nad jeziorami.
Okolice Kut jak i same Kuty dostarczają wiele atrakcji i niezapomnianych chwil na łonie natury. W Siedlisku Kamienny Las można znaleźć odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku i natłoku turystów.
Amatorom fotografii przyrodniczej nie musimy przybliżać postaci Włodzimierza Puchalskiego i jego albumu z 1957 roku pt. Wyspa Kormoranów. Zabierzemy Was w niezapomnianą podróż szlakiem wędrówek przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego na wyspę kormoranów na Jezioro Dobskie.
Nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.
Pałace w Sztynorcie, Dąbrówce Nowej, Mieduniszkach to tylko niektóre przykładowe destynacje, na Mazurach które warto zwiedzić, aby doświadczyć rozmachu i kunsztu architektonicznego. Podczas jednodniowej wycieczki poznacie uroki 6 mazurskich pałaców, historię ich właścicieli oraz specyfikę czasów w których były budowane.
Okolice Kut to magiczna kraina kryjąca za każdym zakrętem, nad każdym śródleśnym jeziorkiem i w każdej odosobnionej kniei piętno minionych zamierzchłych czasów, kiedy mazurami rządziły wyłącznie naturalne prawa prastarej puszczy, w której rozgrywała się odwieczna walka dobra ze złem. Ilość prastarych mazurskich legend związanych z okolicami Kut pozwala na organizację całodniowej wyprawy rowerowej szlakiem mazurskich legend, której uwieńczeniem jest ognisko w prastarym mazurskim klimacie.
Węgorzewo jest oddalone od naszego Siedliska o 18 kilometrów. Jednodniowa wycieczka rowerowa do Węgorzewa w zupełności wystarcza, aby poznać jego najciekawsze zabytki, zakamarki i knajpki. Zabytkowy zamek krzyżacki, dworzec, kościół świętego Piotra i Pawła, Port Keja czy plaża miejska ze strzeżonym kąpieliskiem nad jeziorem Mamry, przy prawym brzegu wpływającej Mamr rzeki Węgorapy (tzw. wylocie), to tylko niektóre z atrakcji, których warto doświadczyć w Węgorzewie.
Jednodniowa wyprawa historyczna po drugim co do wielkości jeziorze w Polsce. Podczas wyprawy poznacie najciekawsze historie związane z jeziorem Mamry, poznacie zatopione przez lustro wody cmentarze, drogi i zatopione artefakty. Dla amatorów nurkowania mamy specjalne perełki – nieznane szerzej publiczności. Amatorów wędkarstwa zaprosimy na dedykowane wyprawy po Mamrach w poszukiwaniu metrowych szczupaków.
Zapraszamy na jednodniową wycieczkę rowerową w przygraniczną strefę graniczącą z Obwodem Kaliningradzkim. Poznasz galindzki prastary gród w Grodzisku, grobowiec w Zakałczu, piramidę w Rapie, pałac w Mieduniszkach, unikatowe na skalę europejską zabudowania wsi Zabrost. To wszystko w trakcie 6 godzinnej wycieczki rowerowej kończącej się przy mazurskim kociołku w Siedlisku Kamienny Las.
Obecnie w stadzie boreckim żyje około 80 osobników. Duża część dziko na terenie Puszczy. Od maja do września chętni mogą pojawić się w Wolisku, gdzie za opłatą możliwe jest podziwianie części stada w czasie porannego lub wieczornego karmienia. Trasę do Woliska warto połączyć z odwiedzeniem ruin wysadzonego mostu nad rzeką Sapina k/ Kruklanek i pozostałościami kwatery III Rzeszy H. Himmlera w lesie k/Pozezdrza. Daje to atrakcyjną trasę turystyczną, którą odbyć też można z przewodnikiem, co znacznie ułatwi dotarcie do proponowanych miejsc, a także przybliży ich historię i teraźniejszość.
Rzeka Sapina wijąca się w niedalekiej odległości od wsi Kuty jest doskonałą destynacją dla wszystkich amatorów kajakarstwa, stanowiąc pierwszy i podstawowy punkt na kajakowej mapie okolic Kut. Jest to wyjątkowo malowniczy, kultowy w tej części Mazur szlak kajakowy.
Rzeka ma długość 36,8 km, szerokość do 20 m, głębokość do 1 m.
Drugim obowiązkowym punktem dla amatorów kajakarstwa jest malownicza i dzika rzeka Węgorapa, której położenie i trudna dostępność sprawiają, że rzadko staje się celem kajakarzy.
Kolejną, trzecią już destynacją kajakarską okolic Siedliska Kuty jest malownicza rzeka Gołdapa będąca prawym dopływem Węgorapy. Płynie przez pojezierza Litewskie i Mazurskie. Nad Gołdapą leżą m.in.: Gołdap, Banie Mazurskie.